خرید کود مایع

ارسال به سرار کشور

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

کیفیت محصولات و خدمات

کیفیت تضمینی محصولات و خدمات

ارسال رایگان

ارسال رایگان سفارش بالای 300 تومان

تخفیف هفتگی

تخفیف‌های هفتگی و گروهی

تخفیف خرید عمده

در صورتی که قصد سفارش محصولات با تعداد زیاد و به صورت عمده دارید، پیش از خرید با پارس مرکبات تماس بگیرید تا از تخفیف ویژه در قیمت محصولات و ارسال آنها برخوردار شوید. 

تخفیف ویژه خرید عمده

  • تعداد حداقل 100 عدد کود 5 کیلو/لیتر
  • تعداد حداقل 50 عدد کود 10 کیلو/لیتر
  • تعداد حداقل 25 عدد کود 20 کیلو/لیتر
  • تعداد حداقل 40 عدد کود 25 کیلو/لیتر

همه چیز درباره کود مایع

از آنجایی که شما الان دارید این مقاله را میخوانید مطمئنا از اهمیت کود ها برای رشد گیاهان مطلع هستید؛ چه گیاهان زراعی و باغی و چه گیاهان آپارتمانی و غیره. امروزه با توجه به تنوع بالای کودها شناخت آنها برای بهترین انتخاب اهمیت بالایی دارد که در ادامه این صفحه تلاش ما بر این است تا تمام اطلاعات مرتبط با کودهای مایع را در اختیار شما قرار بدیم. 

امروزه کود مایع استفاده فراوانی دارد و به شکل های مختلفی در بازار عرضه می شود. در ادامه این بحث تفاوت کود مایع و کود جامد را بر میشماریم، انواع کود مایع را مشخص کرده، مزایا و معایب آن را بررسی می کنیم، بهترین کود مایع را معرفی و در انتها قیمت آن را بررسی می نمائیم.

قیمت کود مایع
خرید کود مایع

سایر خدمات پارس مرکبات: مشاوره احداث گلخانه

کود مایع چیست و چه کاربردی دارد؟

کودهای مایع دسته ای از کودهای آلی و شیمیایی هستند که به صورت صنعتی و انبوه تولید می شوند و با توجه به مایع بودنشان مزیت های خاص خود را دارند و میتوان آنها را به راحتی در اختیار درخت قرار داد. از سال 1966 که این کودها اولین بار در اتحاد جماهیر شوروی تولید شد تا امروز، تولید این کود ها پیشرفت چشمگیری داشته و امروزه به فراوانی در اکثر کشورها استفاده می شود.

کودهای مایع که برای گیاهان مختلف تولید می شوند شامل عناصری هستند که برای گیاه مورد نیاز می باشند، برای همین بهتر است قبل از استفاده از این کودها شناخت خوبی هم از گیاه و هم از خاک آن منطقه داشت تا مناسب ترین کود برای گیاه استفاده شود.

کاربرد کودهای مایع محدود نیست و تقریبا در هر شرایطی میتوان از آنها استفاده کرد، چه برای زمین ها و باغات بزرگ میوه و سبزیجات و چه برای گیاهان کوچک آپارتمانی و گلخانه ای. کاربرد اصلی کودهای مایع مانند سایر کودهای شیمیایی تامین مواد مورد نیاز گیاه برای حاکثر بهره وری است و بنابراین برای تمام محصولات کشاورزی مناسب است.

کود مایع یا کود جامع » بهترین انتخاب کدام است؟

کود مایع یا کود جامد

یکی از مسائل اصلی و مهم هنگام انتخاب کود، نوع آن است. بسیاری از افراد کود جامد را ترجیح می دهند در حالیکه عده زیادی کود مایع را انتخاب می کنند. باید گفت که هر کدام از این کودها مزیت هایی نسبت به دیگری دارند که باعث می شود هر کدام در شرایط خاص بهتر باشند.

کود جامد که به اسامی دیگری از جمله کود خشک، کود پودری، کود دانه ای یا کود گرانوله نیز شناخته می شود، در حجم و اندازه های مختلف عرضه می شود؛ از نظر اندازه گاهی انقدر کوچک اند که به شکل پودر دیده می شوند و گاهی اندازه دانه گندم و بزرگتر. کود جامد هم به صورت تک عنصر وجود دارد هم به صورت مخلوطی از دو یا چند عنصر. کود جامد عموما برای مصرف بلند مدت به صورت آهسته رهِش باشد که میتوان آن را با خاک گیاه مخلوط کرد و یا آن را روی خاک ریخت، یا این که تند رهِش باشد که همراه آب آبیاری و یا محلول پاشی سریعا جذب گیاه می شود.

در مقابل کودهای مایع که تماما یک دست و به صورت مایع غلیظ هستند که اغلب قبل از مصرف باید آنها را با آب رقیق کرد و بعد در اختیار گیاه قرار داد. کودهای مایع عموما به صورت محلول پاشی استفاده می شوند و در کوتاه مدت جواب می دهند. البته استفاده از کود مایع از طریق آب آبیاری و یا مصرف خاکی نیز توصیه می شود.

در ادامه در جدول زیر چند عامل مهم در مورد این دو کود را بررسی می کنیم:

مقایسه کود مایع و جامد

در انتها باید گفت بهتر است خود شما حالت بهینه برای گیاه را با امتحان کردن هم کود جامد هم کود مایع پیدا کنید، در این راه میتوانید از تیم مشاوره پارس مرکبات نیز بهره ببرید. اما این را نیز در نظر داشته باشید که بسیاری از باغداران و کشاورزان از هر دو نوع کود استفاده می کنند، به این صورت که ابتدا با کودهای جامد خاک را حاصل خیز کرده و سپس در ادامه مراحل رشد گیاه با کودهای مایع تغذیه می کنند.

سایر محصولات پارس مرکبات: قیمت کود گلدهی

انواع کود مایع:

شناخته شده ترین انواع کودهای مایع شامل موارد زیر است:

کود مایع نیتروژنی:

این کود دارای مقادیر مشخصی از نیتروژن یا آمونیاک است که گاها به آن کود آمونیاکی نیز میگویند و با توجه به اینکه خوب در خاک توسط ریشه جذب می شود و با برف و باران و آبیاری از بین نمی رود، از آن میتوان در هر فصل و شرایطی استفاده کرد. کودهای نیتروژنی به رشد سریع گیاه کمک می کنند و باعث رشد و سبزینگی میگردند.

کود مایع کامل:

این کودهای مایع دارای درصدی از عناصر پر مصرف مثل نیتروژن، فسفر و پتاسیم بوده که با افزودن برخی مواد تثبیت کننده می‌توان غلظت مواد مغذی موجود در آنها را به بیشتر از 40 درصد نیز رساند. باید توجه داشت که کودهای کامل مایع را میتوان در هنگام شخم زدن یا در حین کاشت به صورت ردیفی در عمقی از خاک که به آسانی در اختیار گیاه تازه سبز شده قرار گیرند، استفاده کرد.

استفاده کود مایع

روش های استفاده از کود مایع

برای استفاده از کود مایع سه روش کلی وجود دارد: محلول پاشی – از طریق آبیاری – تزریق کود در خاک

محلول پاشی: در این روش کود به صورت مستقیم بر روی برگ گیاه در حال رشد یا خاک اسپری می شود. استفاده از بسیاری کودهای مایع مانند اوره، روی و بور این گونه است. 

از طریق آبیاری: در این روش کودهای مایع از طریق آب آبیاری در اختیار گیاه قرار میگیرند. به این صورت که کود در مخزن آب حل می شود و از طرق سیستم آبیاری مانند آبیاری قطره ای، آبیاری بارانی یا شیاری به گیاه می رسد.

تزریق کود در خاک: در این روش از تجهیزات خاصی استفاده می شود تا کود مستقیم به خاک تزریق شود تا هم مصرف کود بهینه باشد و هم کوچک ترین آسیبی به گیاه نرسد.

سایر محصولات پارس مرکبات: بهترین کود مرکبات

میزان استفاده از کود مایع

مانند هر کود دیگر، میزان کود مایعی که استفاده می‌شود اهمیت بالایی دارد، زیرا اگر این مقدار زیاد باشد به گیاه آسیب می‌زند و نتیجه معکوس خواهد داشت و اگر کم باشد اثرگذاری خوبی نخواهد داشت. بنابراین قبل از استفاده از کود مایع باید اطلاعات خوبی از نوع گیاه، شرایط آب و خاک و همچنین نوع کود مایع داشته باشیم. با توجه به این که کودهای مایع قبل از استفاده باید با آب مخلوط شوند، میزان این اختلاط نیز اهمیت دارد که البته بسته به درصد عناصر موجود در آن‌ها، فصل و نوع گیاه متفاوت می‌باشد.

ما در ارائه میزان استفاده از کود مایع از این جلوتر نمی‌رویم زیرا با توجه به این که برای هر گیاه و هر شرایط آب و هواییو منطقه‌ای میزان متفاوت است، بنابراین یک قاعده کلی ممکن است ایجاد مشکل کند. برای همین در صورتی که میخواهید به صورت شخصی مطلع شوید می‌توانید از مشاوره با کارشناسان پارس مرکبات بهره ببرید.

مزایا و معایب کود مایع

مزایای کود مایع

با توجه به خاصیت مایع بودن، این کود مزایای زیادی دارد که باعث می‌شود افراد به سراغ استفاده از کود مایع بروند. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاربرد آسان: با توجه به روش‌های استفاده از کود مایع که در بالا ذکر شد، می‌دانیم که رساندن این کود به گیاه هم در تعداد کم و هم در تعداد زیاد گیاهان کار راحتی است. بر خلاف کود جامد که نمی‌توان به راحتی آن را به طور یکسان در اختیار تمام گیاهان قرار داد کود مایع راحت‌تر و یکنواخت‌تر به گیاه می‌رسد.

اثر گذاری سریع‌: کود مایع به سرعت جذب گیاه شده و سریع اثرگذاری خود را در گیاه نمایان می‌کند. در بسیاری از گیاهان تاثیر کود بلافاصله نمایان می‌شود و در برخی گیاهان اثر وقتی نمایان می‌گیرد که گیاه به مواد مغذی کود نیاز داشته باشد.

قابلیت استفاده در هر زمان: کشاورز می‌تواند در هر زمان که احساس کند برای گیاه مفید است از کود مایع برای آن استفاده کند تا بهترین نتیجه حاصل شود و نیازی نیست که فقط در مواقع خاص استفاده کند.

تقویت گیاه: کود مایع مملو از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است که در صورت استفاده به اندازه میتواند باعث سلامت گیاه، شادابی و سرسبزی گیاه شود و باعث افزایش کمیت و کیفیت محصولات شود.

کنترل داشتن بیشتر: برخلاف کودهای جامد، کودهای مایع کنترل بیشتری به باغبان و کشاورز می‌دهند تا آنها بتوانند خود با توجه به شرایط و نیاز گیاه به کود دهی بپردازند. این مزیت همچنین برای گیاهان آپارتمانی بسیار مهم است.

معایب کود مایع

ماندگاری کمتر: کود مایع نسبت به کودهای جامد ماندگاری کمتری دارد و در نتیجه تاریخ انقضای آن زودتر می‌رسد و اگر مدت زمانی بدون استفاده رها شوند احتمال فاسد شدنشان هست.

قیمت بیشتر: این کودها به دلیل روش تهیه و مواد استفاده شده در آن‌ها، عموما با قیمت بیشتری نسبت به کودهای جامد عرضه می‌شوند 

کود مایع برای درخت

کود مایع برای درخت

کودهای مایع که برای درختان تولید می‌شوند در درجه اول تمرکز خود را بر کیفیت محصولات قرار می‌دهند. این کودها کمک می‌کنند تا کمیت محصولات افزایش یابد، طعم و رنگ و بوی آن بهتر شود، مقاومت و ماندگاری محصول بهبود یابد و در کل یک محصول درجه یک تولید شود.

همچنین دیگر مزیت این کود برای درختان، سرسبزی و سلامت برگ‌ آنها و مقاومت بیشتر در برابر عوارض محیطی است. نهایتا در استفاده از کود مایع برای درختان باید نوع درخت را نیز در نظر داشت؛ برای مثال بر روی درختان مرکبات مثل نارنگی و پرتقال، بهتر است ازکودهای مایع مخصوص آنها استفاده شود تا بهترین نتیجه حاصل شود.

کود مایع گیاهان آپارتمانی

کود مایع گیاهان آپارتمانی

همانطور که می‌دانید گیاهان آپارتمانی عمدتا حساس اند و اگر خوب حواستان به آن‌ها نباشد پژمرده می‌شوند. کود مایع یکی از راه‌های بسیار خوبی است که می‌توان به وسیله آن مواد مورد نیاز گیاه را به آن منتقل کرد. کود مایع مناسب گیاهان آپارتمانی باید شامل عناصری مانند کلسیم، آهن، نیتروژن، پتاسیم و… باشد تا بتواند ضعف خاک محدوده گیاه را جبران کند.

اگرچه که در سلامت گیاهان آپارتمانی عوامل مختلفی از جمله نور، خاک و دما تاثیرگذارند اما یک کود مناسب می‌تواند تا حدود زیادی نیازهای مختلف گیاه را بر طرف کند که در نهایت به یک گیاه سالم و جذاب بیانجامد.

بهترین کود مایع

بهترین کود مایع

اگر خیلی سریع بخواهیم به سراغ معرفی بهترین کود مایع برویم که الان در ایران برای خرید موجود است میتوان به کودهای مایع اسپانیایی به خصوص شرکت فیوچرکو اسپانیا اشاره کرد. کود مایع فیوچرکو در تنوع زیادی تولید می شود و در میان کشاورزان شناخته شده است و به وفور استفاده می شود. اما تنها نمیتوان به این مورد اشاره کرد زیرا شرکت های مختلف داخلی و خارجی زیادی هستند که کودهای درجه یک و با کیفیتی تولید می کنند برای همین ما در پارس مرکبات محصولات متنوعی از شرکت های مختلف داریم.

سایر محصولات پارس مرکبات: نحوه استفاده از کود آهن

قیمت کود مایع

همانطور که گفتیم قیمت کودهای مایع عموما کمی از کودهای جامد و گرانوله بیشتر است. اما با توجه به اینکه این کودها در آب حل می‌شوند، می‌توانند به صورت برگپاش و از طریق آبیاری را کود دهی کنند و با توجه به مزایایی که دارند در آینده میتوانند سود خیلی بیشتری را به کشاورز و باغدار برسانند.

اما به طور کلی قیمت کود مایع به یک سری موارد بستگی دارد از جمله:

۱-شرکتی که کود را میسازد:  باید انتظار قیمت بیشتری از شرکت های بزرگ و معتبر داشت.

۲-ایرانی یا خارجی بودن برند: برندهای وارداتی عموما قیمت بیشتری پیدا می کنند.

۳-میزان کود:  کودها در وزن‌های مختلف عرضه می‌شوند و هر چه مقدار وزن در لیتر بیشتر باشد قیمت نیز بیشتر است.

۴-نوع کود: این که کود از چه نوعی است و چه موادی دارد در قیمت آن تاثیرگذار است.

اگر قصد مقایسه قیمت کودهای مایع با یکدیگر را دارید در محصولات سایت پارس مرکبات میتوانید تعداد زیادی محصول را مشاهده کنید، که البته در کنار قیمت میتوانید اطلاعات بیشتری با جزئیات درباره آن محصول بدست آورید.

سوالات متداول

سوالات متداول FAQ

این دو کود نسبت به هم در موارد مختلف مزیت دارند که باعث میشه از هر کدام در شرایط خاص استفاده کرد. اما به طور کلی برای اصلاح خاک کود جامد و برای هدایت گیاه در طی رشد کود مایع بهتر است.

عموما برای رساندن کود مایع به گیاه از روش های محلول پاشی، کود آبیاری و تزریق کود در خاک استفاده می شود که بسته به موقعیت از این روش ها استفاده می شود.

این کود کنترل خوبی در اختیار باغبان و کشاورز قرار می دهد، سریع اثر میگذارد، در فصل های مختلف سال میتوان از آن استفاده کرد و استفاده از آن آسان است.

5/5 - (6 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *