مشاوره کشاورزی پارس مرکبات

مشاوره تخصصی و حرفه ای در حوزه کشاورزی و باغات

درخواست مشاوره تلفنی

اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید، در صورت درخواست در ساعات اداری در کمتر ۱۵ دقیقه با شما تماس خواهیم گرفت.

مشاوره کشاورزی و کارشناسی باغات پارس مرکبات چگونه انجام می شود؟

در حال حاضر به دو شیوه اعزام حضوری کارشناس، و به صورت تلفنی و واتس آپی میتوان از مشاوره تیم پارس مرکبات بهره برد:

اعزام حضوری کارشناس (در حال حاضر تنها در جنوب و مرکز استان فارس):

یکی از موفقیت های پارس مرکبات در اختیار داشتن و بهره وری از کارشناسان خبره و با تجربه در زمینه کشاورزی و باغداری است. برای موارد مختلف از جمله کود دهی صحیح، شناسایی آفات و استفاده از سموم، احداث باغ و احداث گلخانه، انجام آزمایش آب و خاک و… کارشناسان پارس مرکبات میتوانند با حضور در محل مورد نظر به افراد کمک کنند.

به صورت اینترنتی، تلفی، واتس آپی:

از راه دور و از تمام ایران نیز میتوان از خدمات مشاوره کارشناسی پارس مرکبات بهره برد. در صورتی که سوالی دارید، یا برای حصول نتیجه ای بهتر میخواهید توسط یک کارشناس راهنمایی شوید کافی است درخواست خود را از طریق فرم بالا برای ما ارسال کنید تا پس از بررسی راهنمایی های لازم برای اقدامات پیش رو را دریافت کنید. به عنوان مثال میتوانید از آفتی که به درخت زده است عکس بگیرید و همراه با فرم اسال کنید یا بعد از تماس کارشناسان، اطلاعات تکمیلی را به واتساپ پارس مرکبات ارسال کنید. کارشناسان پارش مرکبات در تمامی مراحل تشخیص، تجویز  تا حصول نتیجه همراه شما خواهند بود. 

کارشناسی و مشاوره گیاهان

دلایل ارائه خدمات مشاوره کشاورزی و کارشناسی باغات پارس مرکبات

ما انسان ها هنگام بروز هر عارضه ای که برایمان اتفاق می افتد به یک متخصص که در آن زمینه تجربه و دانش بالایی دارد مراجعه میکنیم تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن با آن عارضه رو به رو شویم. در مورد گیاهان، زمین های کشاورزی و باغات نیز همین گونه است. مشاوران و کارشناسان کشاورزی در حقیقت متخصصانی هستند که با دانش بالا و با سالها تجربه میتوانند به خوبی مشکلات گیاهان را تشخیص دهند و با تجویزی که میکنند، باعث به وجود آمدن بهترین نتیجه شوند.

اگر چه ممکن است عده ای بدون دانش و تجربه کافی خود نسبت فعالیت هایی از جمله کود دهی و یا سم پاشی اقدام کنند، اما در این حالت رسیدن به یک نتیجه مطلوب شانس به شدت کمتری می یابد. کارشناسان حرفه ای با شناخت خاک زمین، آب و هوای منطقه و نوع گیاه به خوبی میتوانند مانند یک پزشک تجویزی کنند که بهترین نتیجه در کوتاه ترین زمان به دست آید.

بنا بر دلایل بالا و نیاز باغداران و کشاورزان به کارشناس، و با توجه به اینکه شناسایی عارضه و پرداخت صحیح نسبت به آن میتواند محصولات بسیار بهتری به ارمغان بیاورد، پارس مرکبات اقدام به مشاوره تخصصی در زمینه کشاورزی نموده است.

مشاوره کشاورزی چیست؟

برای یک کشاورز مهم ترین مساله این است که بتواند در زمان مناسب محصول خود را بفروشد و از خراب شدن آن جلوگیری کند و مشتری آن را با قیمت مناسب پیدا کند. گاهی به علت کشت بیش از حد محصولات در زمین های کشاورزی، کاهش بارندگی در برخی از مناطق و کمبود آب برای کشت محصول، استفاده بی رویه از کودهای شیمیایی، آلودگی بافت خاک و آب، تغییرات آب و هوایی مناطق و به وجود آمدن بیماری ها و آفات مختلف و همچنین راه های جدید مقابله با آن ها، کشاورزی تنها با استفاده از تجربه، کار بسیار سختی است.آن ها با هر مقدار از تجربه و مهارت که باشند به علت پیشرفت سریع تکنولوژی و نو شدن اطلاعات و راهکارها در هر ساعت و یا حتی ثانیه، دچار مشکلات و محدودیت های جدیدی، برای سود دهی بیشتر و بهره وری محصولی عالی می شوند. در این راستا صحبت با یک یا گروهی از افراد متخصص در این زمینه به آن ها کمک می کند.

به همین دلیل است که امروزه مشاوره کشاورزی امری ضروری و مهم به نظر می رسد. در بسیاری از شهرها نیز در کنار مشاوره حضوری از خدمات مشاوره تلفنی و آنلاین باغبانی و کشاورزی نیز بهره می جویند. این متخصصین به دلیل تحصیل در این رشته و دانشی که برای کاشت و مراقبت از محصولات دارند می توانند با کمترین میزان صرف هزینه و آلودگی محیط زیست، یک کشاورز را به سودآوری بیشتر برسانند.

خدمت مشاوره کشاورزی پارس مرکبات

تفسیر نتیجه آزمایش خاک کشاورزی

برای بهره وری بهتر و سود بیشتر باید سالی یک بار، به آزمایش خاک باغ بپردازند. زیرا در اثر کشت های قبلی و یا نوع منطقه و آب و هوا، ممکن است خاک برای گیاه در نظر گرفته مناسب نباشد.

پس از نمونه گیری از خاک و آزمایش آن از نظر میزان PH و میزان حاصلخیزی آن باید برای تفسیر نتیجه به یک فرد متخصص رجوع شود تا بتواند بر اساس دانش کافی در این زمینه، در مورد نوع محصولی که می توانید در باغ بکارید و نحوه کوددهی، آبیاری و مراقبت از آن ها راهنمایی های مناسب را به شما بکند.

نحوه مراقبت از گیاهان و درختان

سازگار نبودن گیاه انتخاب شده با آب و هوای آن منطقه یا فصل کاشت باعث می شود با رعایت تمام موارد و اصول مربوط به پرورش صحیح آن گیاه، نتیجه آن چیزی نباشد که انتظار داشته اند. بنابراین به تمامی کشاورزان و باغداران توصیه می شود پیش از کشت هر محصول در زمینشان، با یک مشاوره کشاورزی مشورت کنند. اگر این کار انجام نشود با کاشت یک گیاه اشتباه در منطقه جغرافیایی و آب و هوای نامناسب، برداشت خوبی نداشته و در واقع ضرر کرده اند.

معرفی سم مناسب آفات و نحوه استفاده از آن

باغداران گاهی پس از مشاهده آفت در درختان و گیاهان باغشان سر در گم می شوند زیرا از بین بردن حشرات و آفات گاهی بسیار غیر قابل کنترل است به طوری که با وجود سم پاشی باز آفت به جا مانده و کل محصول را نابود می کند. در این گونه مواقع بهترین روش تماس با مشاورین متخصص کشاورزی در همان ابتدای مشاهده آفت است. آن ها دیدن نوع خسارت شما را در پیدا کردن نوع آفت و سم مخصوص به آن راهنمایی می کنند.

تشخیص بیماری گیاهان و ارائه راه درمان برای آن ها

با تمام تلاشی که کشاورزان برای مراقبت از گیاهان و درختان خود انجام می دهند باز هم گاهی با بیمار شدن گیاهان مواجه می شوند. بیماری هایی نظیر آفات گیاهی، انواع قارچ ها، عدم رشد میوه یا محصول، که باید به سرعت نسبت به حل آن مشکلات اقدام شود در غیر این صورت کل محصول به سرعت نابود می شود و ضرر مالی را برای باغدار به همراه دارد.

مشاور متخصص با مشاهده محصول شما، نوع بیماری قارچی یا غیر قارچی یا آفت را تشخیص داده و علاوه بر ارائه راه درمان، گاهی افرادی را برای سم پاشی اعزام می کنند.

آموزش نحوه کوددهی گیاهان و توصیه های کودی مناسب

کشاورزان برای پرورش بهتر گیاهان و درختان باغ خود، باید به نگهداری و مراقبت دائمی آن ها بپردازند. به طور مثال هر گیاه به میزان مشخصی از آب و نور خورشید، ترکیب خاک و کود مخصوص نیاز دارد. با کاشتن گیاه و درخت در خاک یک منطقه به مرور خاک از مواد مغذی تهی می شود و باید با دادن کود به خاک این کمبود را جبران کرد. با کمک گرفتن از مشاوران باغبانی، بهترین توصیه های کودی را بر حسب نوع و خصوصیات خاک، نوع محصول و منطقه ای که زمین کشاورزی در آن واقع شده است به دست می آوریم.

مشاوره آزمایش آب و خاک

آزمایش آب و خاک

آزمایش آب و خاک آزمایشی است که به وسیله آن میتوان از وضعیت عناصر موجود در خاک، ph خاک، شوری، بافت و کلی موارد دیگر مطلع شد و با توجه به این اطلاعات نسبت به کود دهی صحیح و یا اقدامات لازم دیگر عمل کرد. اگرچه این آزمایش در سه بخش است و نمونه گیری درست از خاک و تجزیه و آنالیز آن در آزمایشگاه اهمیت بالایی دارد، اما مهترین بخش آن تحلیل آزمایش است.

در صورتی که شما این آزمایش را انجام داده اید و نتایج آن را در اختیار دارید، میتوانید از مشاوره پارس مرکبات به این صورت بهره مند شوید که از نتایج یک عکس با کیفیت بگیرید و آن را در واتس آپ ارسال کنید تا کارشناس پس از دیدن آن توصیه های لازم را به شما بکند. و اگر هنوز این آزمایش را انجام نداده اید نیز میتوانید برای راهنمایی در خصوص انجام آن با پارس مرکبات در ارتباط باشید.

مشاوره کود دهی و انتخاب کود مناسب

با توجه بالا رفتن دانش عمومی نسبت به کودها و اهمیت آنها، امروزه هر کسی که با گیاهان در ارتباط است میداند که باید از کودها برای بهره وری بیشتر محصولات و بهبود کیفیت آنها استفاده کرد. اما با توجه به تنوع بسیار کودها و وجود برندهای نامرغوب در بازار، انتخاب بهترین کود کمی دشوار تر شده است.

پارس مرکبات با توجه به اهمیت بسیار بالای کودها برای گیاهان، کودهای درجه یک ایرانی و خارجی را برای عرضه و فروش آماده کرده است. بهترین انواع کود شیمیایی، کود ارگانیک، کود مایع، کود جامد، کود کامل، کود روی، کود آهن، کود منگنز، کود منیزیم و… با هدف بهبود شرایط گیاه و افزایش محصولات در اختیار استفاده کنندگان قرار میگیرد که با توجه به کیفیت بالای برندها، میتوانند با خیال راحت از آنها استفاده نمایند.

در این راه اما کارشناسان و مشاوران همواره همراه شما خواهند بود؛ از تشخیص مشکل و اینکه چه کودی مناسب است، تا خرید کود و تا نحوه ی انجام کود دهی به بهترین شیوه با توجه به شرایط خاص هر گیاه. برای بهره بردن از مشاوره کود پارس مرکبات هم از طریق سایت هم از طریق تلفن میتوانید اقدام نمایید.

مشاوره کود

مشاوره احداث گلخانه

برای ورود به عرصه کسب و کار با گل و گیاه و یا احداث گلخانه اولین و اصلی ترین قدم، کمک گرفتن از مشاورین متخصص این  امر است. با دیدن گلخانه هایی که به کسب درآمد مشغولند تصور می شود همه به سود مورد نظر رسیده اند اما کافی است از آن ها در مورد رضایت و یا پیشرفت شان در این شغل سئوال کنید افرادی هستند که اظهار نارضایتی می کنند. البته مسلم است افراد برای برگزیدن این شغل اطلاعات کافی را نداشته باشند و امکان دارد هر چقدر هم از دیگران پرس و جو کنند و از تجارب آن ها سود بجویند باز کفایت نکند.

مشاوره راه اندازی گلخانه، شغلی است که در آن افراد متخصص امر، کسانی را که تصمیم به احداث گلخانه گرفته اند در زمینه های مختلف از جمله هزینه احداث گلخانه و میزان احتمالی سود آن، مکان مناسب برای ایجاد سازه های گلخانه ای، نحوه اخذ مجوز، نوع محصولات پرورشی و موارد عدیده دیگر راهنمایی می کنند. مشاوران با امضای قرارداد مشاوره می‌پذیرند که در ازای دریافت مبلغ مشخص، اطلاعات و دانش خود را در اختیار طرف مقابل قرار دهند.

گلخانه چیست؟

فضایی است برای کشت و کار و می توان با تغییر در دما و کنترل عوامل طبیعی، محصولات خارج از فصل و محیط؛ پرورش داد. همچنین در این وانفسای کمبود آب در جهان، می توان با تغییرات آب و هوایی و دما و رطوبت، آبدهی محصول را کنترل کرد.

از وقتی پرورش گل و گیاه در گلخانه رایج شده است علاوه بر پرورش گیاهانی که فصلشان گذشته در محیط دست کاری شده گلخانه،  می توان به پرورش گیاهان اقلیم های دیگر نیز پرداخت. به طور مثال گیاهان گرمسیری در مناطق سردسیر دیده می شوند و برعکس.

بدین طریق می توان از واردات گیاهان از شهرها یا کشورهای دیگر جلوگیری کرد و همچنین به دلیل دستکاری ها و تغییرات مفید در گلخانه ها، می توان گفت محصولات گلخانه ای از کیفیت بسیار بالایی نسبت به محصولات غیر گلخانه ای برخوردار است.

موضوعات اصلی در مشاوره کشت گلخانه ای

نه تنها افرادی که برای بار اول قصد راه اندازی گلخانه دارند بلکه کسانی که از قبل گلخانه داشته و قصد توسعه و به روز رسانی آن را دارند نیز باید از مشاور کشت گلخانه ای کمک بگیرند و او موظف است به سئوالاتی از این قبیل پاسخ داده و به راهنمای گلخانه دار بپردازد:

روش های کشت در گلخانه، نوع محصول برای کشت در گلخانه، نوع پرورش محصولات با شرایط اقلیمی متفاوت، برنامه های نگهداری از محصولات گلخانه‌ای، راهنمایی درباره آفت های گیاهی و بیماری های محصولات گلخانه‌ای، مدیریت پروژه، محاسبه هزینه ها و تامین منابع برای گلخانه، رشد سبزیجات، میوه ها و صیفی جات گلخانه ای، روش صحیح کوددهی، سم پاشی یا آبدهی محصولات و برآورد هزینه، تهیه مجوز، شکل ظاهری گلخانه و درصد نور و گرما و…

مزایای استفاده از مشاوره برای راه اندازی گلخانه

از مزایای مشاوره برای احداث گلخانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آشنایی با شغل و حرفه گلخانه داری: هر چقدر شما با کاشت گل و گیاه یا درختکاری آشنا هستید اما قطعا کار گلخانه داری، تخصصی بوده و پس از مشاوره گرفتن با یک سری فنآوری ها و روش های گسترده آشنا می شوید از جمله روش های پرورش بهینه گیاه در گلخانه و… که از مزایای مشاوره است.
 • انتخاب درست مکان و ساختمان گلخانه: ساخت هر گلخانه یک پروژه منحصر به فرد است. مشاورین با حضور در محل احداث به بررسی عوامل مهمی همچون اندازه سازه، ارتفاع سقف، ساعت های تابش و سایه ی نور خورشید، دما و رطوبت و ارتفاع منطقه رنگ دیوارهای بیرونی و شیشه ای یا پنجره ای بودن قسمت هایی از دیوارهای گلخانه، پرداخته و شما را به استاندارد و مناسب بودن مکان برای پرورش گیاهان مدنظرتان مطمئن می کنند.
 • شناخت کامل از چگونگی کاشت گیاهان خارج از فصل: افرادی که برای احداث گلخانه به مشاوره مراجعه می کنند می توانند با کمک و راهنمایی متخصص به امکانات و تجهیزاتی روی آورند که بتوانند به کشت خارج از فصل گیاهان و محصولات بپردازند.
 • شناخت بهتر از ملزومات و تجهیزات گلخانه: با مشاوره گرفتن از کارشناسان، شما با بهترین وسایل برای پرورش گل و گیاه آشنا شده و مناسب ترین آن ها را برای گلخانه خود تهیه می کنید تا محصولاتی با کیفیت به عمل آورید. از جمله: نایلون گلخانه، دماسنج کلخانه، آبپاش گلخانه، لامپ های مادون قرمز و بخاری های گلخانه ای و…
 • یاری جستن تا انتها: شما می توانید در تمام مسیر در مشکلات از مشاوره و راهنمایی آنها کمک گرفته و در هر زمان از پشتیبانی آنها تا رسیدن به نتیجه مطلوب سود ببرید.
مشاوره احداث باغ و گلخانه

مشاوره احداث باغ

باغ و باغداری از قدیم شغل بسیاری از افراد بوده و هنوز هم هست. اما در این میان بوده اند باغدارانی که حتی بدون دانستن علت، به محصول مورد نظرشان دست نیافته اند و به علل مختلف که گاهی برای خودشان ناشناخته بوده زمینشان دچار آفت شده و یا از ابتدا محصولاتشان رشد نکرده است و گاهی نیز با صرف هزینه های هنگفت ورشکست شده و مجبور به ترک این شغل گشته اند. اکنون برای رفع این مشکل مشاوران زیادی که دارای تخصص در این زمینه هستند وجود دارند که در ابتدای کار با مشورت کردن و کمک گرفتن از آن ها می توان بهترین تصمیم را برای احداث باغ گرفت.

وظایف و خدمات مشاورین احداث باغ

این مشاوران با خدماتی که ارائه می دهند، بسیاری از مشکلات افراد را در انتخاب زمین برای احداث باغ، نوع گیاه قابل کاشت، پرورش بهتر و برداشت پر سود هموار می کنند. اما باید به این نکته دقت کنید که مرکز که برای اینکار انتخاب می کنید متخصصانی داشته باشد که علاوه بر تجربه، دانش مورد نیاز برای این کار را نیز داشته باشند. در این شرایط است که می توانیم با اطمینان بیشتری طبق راهنمایی آن ها اقدام به راه اندازی باغ، کاشت و پرورش محصولات کنیم. خدمات مورد نظر عبارتند از:

 • کمک به انتخاب زمین مناسب برای کاشت نهال مورد نظر از نظر خاک و آب و هوا
 • کمک به انتخاب نهال مناسب با شرایط آب و هوا و منطقه جغرافیایی و نوع خاک
 • مشاوره دادن و یاری رساندن برای شخم زنی و بذر کاشی
 • آموزش بهترین روش هرس کاری و سمپاشی گیاهان
 • راهنمایی و مشاوره در حین کاشت و داشت و برداشت محصول
 • آموزش بهترین روش آب دهی به گیاهان در فصول مختلف
 • معرفی کودهای مناسب با مکان باغ و نوع خاک و نوع گیاهان کاشته شده
 • نگهداری و مراقبت های لازم گیاه در فصل زمستان برای باردهی بهتر در فصل بهار

سوالات متداول FAQ

کارشناسان پارس مرکبات به دو صورت حضوری و از راه دور مشاوره را انجام می دهند. از راه دور به کمک سایت، تلفن و واتس این عمل انجام می شود.

در تمام زمینه های مربوط به کشاورزی، کوددهی، شناسایی آفت و سم پاشی، احداث باغ و گلخانه، تحلیل آزمایش آب و خاک و تمام مواردی که برای محصول دهی بهتر گیاهان نیاز است.

در مشاوره کود راهنمایی های لازم جهت کود مورد نیاز، مقدار آن و زمان صحیح استفاده از آن گفته می شود که به این صورت گیاه مواد مورد نیاز خود را به درستی به دست آورد.

سوال دیگری دارید؟ مستقیم از ما بپرسید

5/5 - (3 امتیاز)

24 پاسخ به “مشاوره کشاورزی و باغداری”

 1. سلام درخت انجیر در خانه داریم چند ساله
  امسال چند روزه برگ درخت سبز به درخت خشک شده میریزد دلیل چیست؟
  ممنون

  1. با سلام و احترام.

   برای تشخیص صحیح مشکل باید شرایط دقیق درخت (سن، نوع انجیر، فضای باغچه) و منطقه‌ی‌ آب و هوایی شما در ابتدا مشخص شود. اما بصورت کلی ممکن است بعلت کنه یا گرمای زیاد این مشکل برای درخت شما بوجود آمده باشد. وضعیت درخت خود را به دقت بررسی نمایید که آیا حشره یا عارضه‌ای بر روی درخت مشاهده می‌کنید یا خیر، یا اینکه دمای هوا نسبت‌ به سال‌های گذشته تغییر محسوسی داشته است؟

 2. سلام گیاه کراسولا دارم بعضی از برگ هاش شپشک اردالود زد کامل برطرفش کردم اما شیره بعضی برگ ها مکیده شده به مرور خوب میشه یا باید جداشون کنم؟؟

  1. با سلام و احترام.
   برای اطمینان خاطر از عدم وجود تخم ریزی بهتر است بخش‌های اسیب دیده را جدا کنید.

 3. سلام وقت شما بخیر
  درختچه سه ساله لیمو ترش عمانی دارم
  که خاک آن ترکیبی از ۵ به ۱ خاک کشاورزی و کود گاوی و شن ریزه می باشد
  بدلیل کوچک بودن گلدان اسفند ۱۴۰۰ گلدان بزرگتر با ترکیب فوق صورت گرفت
  اما شوکی به درخت وارد شد و اکثر برگها ریخت
  در ابتدای کار با اسید آمینه سعی در کاهش شوک کردم و ده روز بعد اسید هیومیک
  وکود آهن و کود ۱۲،۱۲،۳۶ و ماه های بعد کود ۵،۱۵،۳۰ به آن میدهم
  با سموم آبامکتین و یک دوره مونتو و دیازینون هم حشره ضدائی کردم
  از قارچک کش متالاکسیل و مانکوزب هم بصورت غبارپاشی و هم آبیاری هم استفاده کردم
  لهذا در دو ماه اخیر بدلیل میوه ای که درختچه دارد از کود شیمیائی ماهانه استفاده نکردم،حدود صد و پنجاه گرم کود ارگانیک
  ورمی استفاده کردم
  حال با توجه به عکس پیوستی درختچه لیموم چه بیماری یا عنصری کم دارد؟
  مقاله علمی کاملی در خصوص دما،خاک،سموم و آفتهای درخت لیمو و نگهداری کامل آن که بصورت عملی جوابدهی داده باشد در مجموعه شما وجود دارد؟
  گلدان نزدیک دو ماه داخل منزل است
  هر هفته آبیاری میشود،حدود ۵ساعتی هم از پشت شیشه آفتاب میخورد
  یکماهی به توصیه گیاه پزشک غبار پاشی با آب جوشیده انجام نمیشود

  سپاسگذارم

  1. با سلام و احترام.
   نکته اول اینکه درخت مرکبات در گلدان زیاد خوب نمیشه و اکثرا عمرش کمی خواهد داشت. گلدان برای مرکبات باید خیلی بزرگ باشد . مثل خمره‌های بزرگ که ارتفاع حداقل یک متر و عرض ۷۰ سانتیمتر داشته باشد.
   دوم ورمی کمپوست ۱۵۰ گرم اصلا به جایی نمیرسه باید بیشتر استفاده بشه .
   سوم بعد از جابجایی گلدان باید به درخت فرصت داد که دوباره خودش را مستقر کنه بعد رشد میکنه . از کود سه بیست و ریشه زا استفاده کنید ، و ورمیکمپوست هم بیشتر مصرف کنید . در صورت زردی برگ درختان بسته به علامت درخت کمبودها را باید بر طرف کرد .

   1. با سلام و احترام.
    گیاه لولا یا پیچک صحرایی به نام علمی
    Convolvulus arvensis
    یک علف هرز است که در اکثر باغات مشکل ساز هست. برای مبارزه با آن باید از علفکش گلایفوزیت به میزان ۱۵ الی ۲۰ در هزار همراه با کنترل پی اچ استفاده کرد و بعد از ۲۰ روز تکرار کرد.

 4. سلام خسته نباشید
  زمینی که به مدت 10 سال کلا سایه بوده و نور آفتاب بهش نخورده چه آسیبی به خاکش وارد میشه؟ و اینکه میوه های درخت انجیر ما دو ساله ترش میشن و از روی درخت میریزن دلیلش جیه؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. با سلام احترام.

   ۱- زمینی که نور آفتاب نخورده در چه شرایطی بوده و چرا آفتاب نخورده؟ لطفا بیشتر توضیح دهید.
   ۲- انجیر شما چه نوع انجیر می‌باشد و در کدام منطقه هستید؟

 5. سلام و خسته نباشید خدمت شما بنده کشاورز پسته هستم چند سالی هست مبارزه با آفت پسیل پسته طاقت فرسا شده و اکثر سموم جوابگو نیستن میخواستم به روش ابداعی یک کیلو پودر حشره کش مورچه را با هزار لیتر آب مخلوط کنم و امتحان کنم فقط میخام بدونم ممکنه برای درخت مضر باشه مثلا باعث ریزش برگ خشک شدنش بشه ؟

  1. با سلام و احترام.
   لطفا مشخص بفرمایید کدام منطقه هستید، ای سی و پی اچ آب چقدر است؟

 6. سلام وخسته نباشید خدمت شما.
  سوالی داشتم خیلی نیاز ب مشاوره شما دارم لطفا راهنمایی بفرمائید .دراستهبان باغ انجیرداریم متاسفانه باتوجه به کمبودبارندگی وابیاری خیلی اندک الان برگ درختان شدیدا در حال زرد شدن و ریزش هست وانجیرها درحال سیاه شدن وافتادن هست واینکه برگها علاوه بر زرد شدن سوخته میشه ومیریزه نگرانیم علیرغم زحمت زیاد برای درختان ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.

  1. با سلام و احترام
   درختان انجیر شما چند ساله هستند و در کدام منطقه استهبان هستید؟

 7. سلام
  من باغ موز در استان سیستان و بلوچستان شهرستان چابهار بخش باهوکلات دارم و امسال باغ موز ما خیلی ضعیف شده رشت درخت خیلی ضعیفه میوه‌اش خیلی ضعیفه ؟میشه توضیح دهید چرا اینطوری شده ؟ راستی از چاه آب برای آب دادن موزها استفاده میکنم کمی شوره؟؟

  1. با سلام و احترام.
   برای راهنمایی دقیق باید موارد زیر را مشخص بفرمایید:

   ۱. انجام آزمایش آب و خاک و مشخص کردن وضعیت خاک و کیفیت آب.
   ۲.درختان موز را چه زمانی کاشته‌اید و چند ساله هستند؟
   ۳.کشت قبلی شما چه بوده است؟

  2. سلام یک درخت نارنج ۶ ساله اواخر واوایل امسال بود برای جلو گیری از سرما زدگی شاخه های بالا رو با پلاستیک پوشاندم بعد که پوشش را برداشتم متاسفانه هوا سرد شد وتمام جوانه ها ریخت برای کمک به احیای درخت تمام بهاره درخت رو چیدم تا میوه ندهد اما هوا هم‌امسال خیلی گرم شد واکثر برگ ها سوخت شاخه ها قهوه ای شده وبرگهای سبز. ولی تیر اصلی برگ ها زرد میشه واز درخت فرومی ریزه کود مایع ازت بال هم دادم جواب نداد علت سر ما زدگی هست چی هست راهکار داره یا نه ببرم جایگزین کنم یک نهال دیگه .شهر شیراز

   1. با سلام و احترام.

    در کدام منطقه شهر شیراز هستید؟ چطور آبیاری می کنید؟ و اندازه باغچه شما چقدر است؟

 8. با سلام
  ما چند تا درخت گردو در باغ روستامون داشتیم که به طرز ناگهانی و مشکوکی خشک شدن، من شک دارم که ممکنه کسی با ریختن مواد شیمیایی پای درخت باعث خشک شدنشون شده، سوال من اینه آیا راهی وجود داره که بشه تشخیص داد که مواد شیمیایی مثل نفت،گازائیل،بنزین،اسید.. پای درخت ریخته شده یا خیر؟
  ممنون میشم اگه راهنمایی کنید و جواب رو به ایمیل من بفرستید.

  1. با سلام و احترام.
   بله امکان پذبر.
   برای تشخص و تایید ۱۰۰٪ لازم است با گرفتن نمونه خاک از زیر درخت در جایی که فکر می کنید چیزی ریخته شده، آن را به آزمایشگاه آب و خاک ببرید تا مشخص شود ماده‌ای به خاک اضافه شده یا خیر، همچنین نمونه ریشه را هم می توانید برای آزمایش استفاده کنید.

  1. با سلام و احترام.
   برای ثمرِ بهتر، کود ۳۴-۵۲-۰ بعد از چله برای مرکبات توصیه می‌گردد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *