۵٪ تخفیف در اولین خرید به پاس همراهی شما: کد تخفیف pars01

۵٪ تخفیف در اولین خرید: کد تخفیف pars01

خرید کود گلدهی

ارسال به سرار کشور

ارسال سریع به تمام نقاط ایران

کیفیت محصولات و خدمات

کیفیت تضمینی محصولات و خدمات

ارسال رایگان

ارسال رایگان سفارش بالای 300 تومان

تخفیف هفتگی

تخفیف‌های هفتگی و گروهی

تخفیف خرید عمده

در صورتی که قصد سفارش محصولات با تعداد زیاد و به صورت عمده دارید، پیش از خرید با پارس مرکبات تماس بگیرید تا از تخفیف ویژه در قیمت محصولات و ارسال آنها برخوردار شوید. 

تخفیف ویژه خرید عمده

 • تعداد حداقل 100 عدد کود 5 کیلو/لیتر
 • تعداد حداقل 50 عدد کود 10 کیلو/لیتر
 • تعداد حداقل 25 عدد کود 20 کیلو/لیتر
 • تعداد حداقل 40 عدد کود 25 کیلو/لیتر

کود گلدهی چیست و چرا باید از آن استفاده کرد؟

برای اینکه گیاهی مراحل رشدش را طی کند و به بلوغ گلدهی برسد باید مرحله رویش آن به حداقل رسیده و وارد مرحله زایش شود. بنابراین باید در نظر داشت در تغذیه گیاه نه تنها باید همه مواد مغذی در دسترس گیاه قرار گیرد بلکه باید میزان و تناسب همه مواد در نظر گرفته شود.

پتاسیم موجود در خاک باعث مقاومت گیاه در برابر خشکی و شوری خاک و آفات و بیماری ها می شود و در کل با بهبود در کیفیت خاک گیاه را برای گلدهی و باروری آماده می سازد.

کود گلدهی با داشتن میزان پتاسیم بیشتر نسب به فسفر و نیتروژن باعث فعال شدن آنزیمهای درون خاک شده و نیازهای غذایی گیاه برای گلدهی را برطرف می کند و گلدهی و باروری را تسریع می کند.

کود گلدهی

مختصری درباره مراحل رشد گیاهان

گیاه در رشد خود مراحل مختلفی را می گذراند که شامل مرحله رویش و نمو و مرحله گلدهی و زایش است، که در این مسیر از عناصر مختلفی نیز تغذیه می کند. ازت یا نیتروژن خاک باعث رشد رویشی گیاه و همچنین ریشه دهی و شروع ساخت و ساز گیاه می شود، و پتاسیم باعث رشد زایشی و گلدهی در گیاه می شود. اگر میزان ازت و نیتروژن در خاک بالا باشد مقدار پوست به گوشت در گیاه بیشتر شده بنابراین بافت گیاه آبدار است و نمی تواند وارد مرحله بعد که همان گلدهی و زایش است شود. در این حالت گیاه بزرگ و قوی شده ولی گل نمی دهد و اصطلاحا خاک ازته شده است.

باغبانان و کشاورزان و همچنین افرادی که در آپارتمان گل و گیاه نگهداری می کنند باید شرایط بهینه ای را برای رشد گیاه فراهم آورند و پتاسیم را در محیط خاک گیاه افزایش دهند تا گیاه بتواند وارد مرحله گلدهی شود.

عوامل موثر در گلدهی

مهمترین عوامل برای رشد گیاه و افزایش گلدهی در گیاهان

شادابی گلها و گیاهان باغ و آپارتمان، همیشه از اهمیت بالایی برخوردار است. شما که اینک در حال خواندن این مقاله هستید بی شک به دنبال شکوفایی و گلدهی بهتر گیاهانتان هستید.

استفاده از خاک با کیفیت

گیاهان گلدار برای گل دادن نیاز به خاک عاری از شوری و خشکی نیاز دارند بنابراین از PH مناسب خاک اطمینان حاصل نمایید.

گلهای پژمرده را جدا کنید

گلهای پژمرده شکوفه نمی دهند اما هم مواد مغذی را جذب می کنند و هم حشرات و آفت را. با جدا کردن گلهای پژمرده، گیاه می تواند انرژی و مواد مغذی بیشتری را برای گلدهی صرف کند.

آبیاری و نور

دو عامل اصلی دیگر در گلدهی، نور خورشید است و آبیاری دقیق. آبیاری کم باشد یا زیاد نتیجه منفی می دهد.

کود شیمیایی مخصوص گلدهی

گیاهان گلدار به مواد مغذی زیادی نیاز دارند. بنابراین حتی اگر خاک حاصلخیز نیز استفاده کرده اید برای گلدهی بهتر باید در فصل رشد، کود شیمیایی مناسب با گل و گیاه خود استفاده کنید. بهترین کود شیمیایی کود گلدهی است که دارای پتاسیم بیشتری نسبت به ازت است.

بنابراین برای گلدهی مناسب و عالی در گیاه، نیاز است علاوه بر اینکه نور و آب و خاک مناسب در اختیار گیاه قرار می دهیم، با دادن کود گلدهی مناسب گیاهان، شرایط گلدهی را فراهم آورید.

سایر محصولات پارس مرکبات: بهترین کودهای ریشه زا

عناصر پرمصرف (ماکرو) و عناصر کم مصرف (میکرو) در گیاه

نقش عناصر در گیاهان

گروهی از عناصر و مواد، برای رشد گیاهان مورد نیاز می باشد که میزان آن در گیاهان مختلف تفاوت دارد. بعضی از عناصر برای گیاهان پرمصرفند که به آنها ماکرو گفته می شود و بعضی کم مصرفند که میکرو نامیده می شوند.

کم مصرف یا پرمصرف بودن عناصر در تعداد دفعات مصرف نیست بلکه در مقدار مصرف است. بنابراین تعریف عناصر کم مصرف بدین و معنا نیست که دفعات کم مصرف می شود بلکه یعنی به مقدار کم نیاز کیاه است.

عناصر میکرو یا کم مصرف شامل: آهن، روی، منگنز، مس، بر می شود

عناصر ماکرو یا پرمصرف شامل: ازت یا نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم و منیزیم است

نقش عناصر ماکرو (پرمصرف) در رشد گیاهان و علایم کمبود آنها

عنصر اثرات مفید علائم کمبود
نیتروژن کمک به رشد رویشی گیاه و تولید شاخ و برگ زردی برگهای پیر و افت رشد رویشی
فسفات ریشه زایی کوچک شدن برگها و خلل در رشد گیاه
پتاسیم گل و میوه دهی، مقاومت در برابر بیماری زردی حاشیه برگها، خلل در گل و میوه دهی
گوگرد اسیدی کردن خاک، کمک به رشد رویشی برگهای جوان زرد می شوند، خلل در رویش
منیزیم کلروفیل و سبزینه سازی، انتقال انرژی زردی برگهای پایینی، جمع و فنجانی شدن برگ
کلسیم رشد سلولی گیاه لکه های نقره ای بین رگبرگها

نقش عناصر میکرو (کم مصرف) در رشد گیاهان و علایم کمبود آنها

عنصر اثرات مفید علائم کمبود
آهن متابولیسم و فتوسنتز و تنفس بهتر زردی برگهای بالایی و کاهش رشد رویشی
منگنز فتوسنتز بهتر و تبادل ازت و هیدروکربن رنگ پریدگی برگها از پایین به بالا
روی تأثیر در گرده افشانی و لقاح و تولید هورمون رشد لکه های بین رگبرگی
بور طول عمر گرده، انتقال آب و کلسیم زردی در نوک برگهای جوان
مس تولید انرژی و پروتئین گیاهی مرگ جوانه های انتهایی، خشکی و خمیدگی سر شاخه ها

سایر محصولات پارس مرکبات: مشاوره کشاورزی

شناخت کود کامل NPK

همانگونه که پیشتر گفتیم گیاه برای شکوفایی و رشد بهتر و به گل نشستن به سه عنصر اساسی نیاز دارد که شامل نیتروژن، فسفات و پتاسیم می شود که هر کدام وظیفه ای به عهده دارند:

نیتروژن (N): باعث رشد بهینه ساقه و برگ و افزایش رنگ سبز در گیاهان می شود. نبود نیتروژن کافی ، رشد رویشی گیاه را کند می کند.

فسفر یا فسفات (P): با عمل فتوسنتز، انرژی خورشید را تبدیل به انرژی قابل استفاده در گیاه می کند و این امر در رشد ریشه ها،  گل ها، میوه ها و دانه ها کمک می کند.

پتاسیم یا پتاس (K): نیز به شکل گیری گل کمک کرده و گیاه را از بیماری مصون می دارد.

اگر شکل اختصاری این سه عنصر را یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم به ترتیب به صورت N-P-K درنظر بگیریم، کود کامل (NPK) به دست می آید.

بر روی بسته بندیهای این کود اعدادی دیده می شود که درصد عناصر اصلی  NPK (نیتروژن، فسفر، پتاسیم) را به ترتیب نشان می دهد؛ مثلاً در کود NPK 15.3.20 به ترتیب از چپ ۱۵ درصد نیتروژن ، ۳ درصد فسفر، و ۲۰ درصد پتاسیم در ترکیب آن وجود دارد. با جمع زدن این مقادیر۱۵+۳+۲۰ عدد ۳۸ درصد به دست می آید و ۶۲ درصد باقیمانده این ترکیب را عناصر کم مصرف که همان میکروها هستند تشکیل می دهند که برای مشخص نمودن آن بر روی بسته های کود micro‌ یا TE را درج می کنند.

بنابراین توضیحات برای گلدهی کود کاملی مؤثر است که عدد آخر آن یعنی K  (پتاسیم) بیشتر از مقادیر دیگر باشد، زیرا پیشتر گفتیم میزان پتاسیم در کود به باروری و گلدهی و میوه زایی گیاه کمک می کند. به عنوان مثال کود NPK 12-12-36 کود مناسب گلدهی است.

باید خاطرنشان کرد گلها و گیاهان شما به کود نیاز دارند اما اینکه کود مصنوعی استفاده کنید یا ارگانیک و اینکه با چه درصد عناصری کوددهی را انجام دهید به نوع گیاه و منطقه و خاک و زمان استفاده بستگی دارد و این کار حتما تخصص می طلبد.

اما کود ناقص به چه کودی می گویند؟

کود ناقص همان کود ناکامل است که به کودهایی اطلاق می شود که در فرمول آن ها تنها یک یا دو عنصر اساسی و مورد نیاز خاک و گیاه وجود دارد. به عنوان مثال اگر کودی دارای این مقادیر بود 0-20-0 به معنای این است که این کود فقط دارای 20درصد فسفر است.

این کودها معمولا برای اهداف خاصی استفاده می شوند و برعکس کود کامل برای همه گیاهان استفاده ندارند. البته با ترکیب دو یا سه کود ناقص می توان به کود کامل دست یافت. به عنوان مثال با ترکیب دو کود  و 0-46-0 و 60-0-46 به کودی با ترکیب 60-46-46 دست پیدا می کنیم.

زمان مناسب کود گلدهی

سایر محصولات پارس مرکبات: خرید کود شیمیایی

زمان مناسب برای دادن کود گلدهی

در صورتی که گیاه مشکلی نداشته باشد و روند رشد را طبیعی طی کرده باشد تنها به شکل کلی در فصل رشد باید به مغذی کردن گیاه بپرازیم. بهترین زمان برای کود، فصل بهار و تابستان است اما برای دادن کود گلدهی زمان مناسب فصلی است که آن گیاه باید گل بدهد.

برای گیاهان جوانتر کود دهی در زمانهای نزدیکتری انجام خواهد شد؛ اما عموما برای گیاهان زینتی و گلدار هر ماه یکبار کود دهی می خواهند و همچنین اگر گیاه را تازه خریده اید یا به جای تازه منتقل کرده اید یا گلدان آن را عوض کرده اید، یک ماه صبر کنید تا گیاه به جای جدید عادت کند سپس کوددهی را شروع کنید.

بنابراین بهتر است برای زمان کوددهی حتما با در نظر گرفتن سن و نوع گیاهتان با متخصص گل و گیاه مشورت نمایید. مشاورین پارس مرکبات هم در این امر شما را یاری می دهند.

نحوه استفاده از کود گلدهی

مقدارمورد نیاز کود گلدهی در گیاهان با یکدیگر متفاوت است و باید در میزان و زمان کود دادن به گیاهان دقت کنید. نباید گل و گیاه خود را فراموش کرده و یکباره کود زیاد به آنها داد، زیرا این مساله باعث بروز مشکلات بیشتری می شود از قبیل پژمرده یا شکننده شدن برگها.

بعضی افراد با تصور اینکه گیاه مواد مغذی را از خاک مناسب دریافت می کند، از دادن کود خودداری می کنند که این تصور اشتباه است زیرا با آبدهی خیلی از مواد شسته شده و گاهی بعضی از عناصر که برای رشد گیاه یا گلدهی ضروری است باید با کود به گیاه داده شود. کمبود مواد مغذی باعث کاهش رشد گیاه و کاهش گلدهی در گیاهان گلدار می شود. بعضی نیز برعکس تصور می کنند که هر چه کوددهی بیشتر باشد مواد مغذی بیشتری در اختیار گیاه قرار گرفته و سریعتر رشد کرده یا به گل می نشیند که این نیز اشتباه است. ظرفیت گیاهان برای جذب مواد مغذی محدود است و مقادیر زیاد این عناصر می تواند در آن ها مسمومیت ایجاد کند. علاوه بر ایجاد مسمومیت ریشه ها هم ممکن است دچار سوختگی شوند.

هر گیاهی بسته به میزان نیازهای خود به مقدار خاصی از هر کدام از عناصر نیاز دارد اگر احیانا زمانی به گیاهتان کود اضافی دادید باید هر چه سریعتر آن را با آبیاری عمیق از خاک گیاه خارج کنید. حتی می توانید گیاه را با گلدان داخل تشت آبی قرار دهید که سطح آب از خاک هم بالاتر باشد. به این روش شستشوی خاک می گویند. توجه کنید که اگر کوددهی زیاد، ادامه پیدا کند ترکیبات در خاک تجمع می یابند که باعث نرسیدن آب به ریشه و خشک شدن آن می شود.

باید خاطر نشان شود که نیاز کودی گیاهان با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال برای آن دسته از کاکتوس ها که گل می دهند می خواهید کود گلدهی را انجام دهید، یادتان باشد غلظت کودی که استفاده می کنید یک چهارم کود دهی معمولی در دیگر گیاهان باشد، زیرا کود بیش از حد در این گیاهان منجر به شل شدگی ساقه گیاه خواهد شد. همچنین زمانی که می خواهید به گیاه کود بدهید قبل از آن گیاه را کمی مرطوب کنید و سپس کود را به آن بدهید، تا به این واسطه از سوختگی ریشه جلوگیری کنید.

نمی توان میزان مشخصی برای کوددهی عنوان کرد زیرا در میزان کود گلدهی به گیاهان، سن و نوع آنها و همچنین آب و هوا و نوع خاک بسیار مهم است، اما به صورت روش کلی توصیه می شود یک قاشق یا 7 گرم از کود را در یک لیتر آب حل کنید.

 البته باز هم توصیه می شود بدون مشورت با متخصص گیاه، کوددهی انجام نشود. پارس مرکبات با پاسخدهی به سئوالات؛ درصدد حل مشکل شما در این زمینه می باشد.

فواید و مضرات کود گلدهی برای گیاهان

فواید استفاده از کود

 • افزایش تحمل گیاه نسب به آفات
 • نگهداشتن آب در گیاهان و رشد ریشه و افزایش عمق آن
 • تقویت نی و ساقه گیاه
 • کمک به تشکیل دانه
 • تقویت رنگ سبز گیاه و شادابی آن
 • افزایش و رشد گل و میوه
 • شیرین تر و درشت تر شدن میوه
 • افزایش جوانه و برگ
 • جلوگیری از بیماریهای گیاه
 • از بین بردن شوری و خشکی خاک

معایب استفاده از کود

 • خطرناک بودن برای پوست و سیستم تنفسی
 • جلوگیری از حاصلخیزی خاک
 • آلودگی آب زیرزمینی و رودخانه ها و آسیب به چرخه طبیعی
 • کاهش فعالیت میکروبی و ایجاد اختلال در PH خاک

بهترین کود برای گلدهی

کودهای موجود در بازار از مواد مختلفی ساخته می شوند که هر کدام مزایای خاص خود را برای گیاهان دارند. همچنیی انواع مختلف آن ها ویژگی هایی دارند که بر اساس آن ها و با در نظر گرفتن محل گیاه و مشکلات مختلفی که برای گیاه پیش می آید انتخاب می شوند.

بنابراین نمی توان گفت کدام کود بهترین است. اما برای اینکه بهتر با نمونه های مناسب و مخصوص آن ها برای گلدهی آشنا شوید، گیاه برای رشد بهتر و گلدهی به عناصر زیادی نیاز دارد که مهمترین و اساسی ترین آنها سه عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم می باشد. بهترین کود برای گلدهی گیاهان، کودی می باشد که دربردارنده این سه عنصر باشد که به آن کود کامل می گوییم.

سایر محصولات پارس مرکبات: قیمت کود کامل

قیمت کود گلدهی (پتاس بالا)

همچون کودهای دیگر، قیمت کود مخصوص گلدهی نیز به عواملی بستگی دارد منجمله:

 • انواع کود اعم از مایع یا جامد
 • شرکت سازنده کود
 • خارجی یا ایرانی بودن کود
 • درجه اعتبار و نشان استاندارد کود
 • مقدار مورد نیاز کود
سوالات متداول

سوالات متداول FAQ

کود گلدهی کودی است که پتاسیم آن نسبت به فسفر و نیتروژن آن بیشتر است، زیرا پتاسیم عنصر مربوط به باروری و گلدهی گیاه است.

کود گلدهی نیز مانند سایر کودها یک مقدار بهینه دارد که اگر کود کمتر از آن باشد اثر بخش نخواهد بود و اگر بیشتر باشد باعث سوختن ریشه گیاه خواهد شد و نتیجه بدی خواهد داشت.

کود گلدهی اگر در زمان مناسب و مقدار دقیق به گیاه داده شود میتواند باعث تقویت گیاه شود و رشد گل گیاه را سرعت بخشد تا نتیجه خوبی حاصل شود.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خانه
0
سبد خرید
فروشگاه
جستجو

درخواست مشاوره

 شماره تلفن همراهتان را وارد کنید، در کمتر از ۱۰ دقیقه با شما تماس خواهیم گرفت

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .