تخفیف‌های هفتگی پارس مرکبات رو از دست ندی!!!

کود مرکبات

بازدید: 4,065 بازدید
کوددهی مرکبات

در منوی سایت میتوانید انواع کود مرکبات مورد نیاز خود را پیدا کنید

(اگر نمیدانید چه کودی نیاز دارید از مشاوران پارس مرکبات بپرسید)

هر آنچه درباره کود درختان مرکبات نیاز دارید بدانید

مرکبات جزو یکی از محصولات کشاورزی است و سالانه کشاورزان و باغ داران زیادی کشت مرکبات می‌کنند. مرکبات از جمله میوه‌های نیمه گرمسیری که  شامل پرتقال، نارنگی، لیمو ترش، لیمو شیرین، گریپ فروت، نارنج، بالنگ که هر یک از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند.

مرکبات منبع مهم ویتامین ث بوده و مصرف آن‌ها برای سلامتی انسان مفید است، بنابراین مرغوبیت و کیفیت آن طرفداران و خواهان زیادی دارد. میزان محصول، کیفیت خوب و مزه عالی هدف هر کشاورزی است. یکی از راهکارهای مناسب کشاورزان برای رسیدن به محصول با کیفیت استفاده از کودهای مناسب برای درختان مرکبات است.
در ادامه به معرفی انواع کود برای درختان مرکبات، زمان مناسب و نحوه استفاده آنها،می‌پردازیم، به این امید که شاهد محصولات بیشتر و با کیفیت‌تری باشیم.

انواع مرکبات

از آنجایی که بیشتر درختان مرکبات نیاز به افزودن تمام مواد غذایی پرمصرف به خاک دارند، این امکان وجود دارد که هرساله عناصر N,P,K را به صورت کود، همراه و یا جداگانه به خاک باغ‌های مرکبات اضافه کرد.
در برخی خاک‌ها به ویژه خاک‌های سنگین عناصر محلول تثبیت می‌شوند. در مواقعی نیز که خاک به طور متناوب خیس و خشک است یا دمای خاک به سرعت تغییر می‌کند پدیده تثبیت بیشتر مشاهده می‌شود.
استفاده از مالچ نیز کمک می‌کند تا رطوبت و دمای خاک نوسان کمتری داشته و در نتیجه تثبیت عناصر در خاک کمتر رخ دهد. Ph خاک نیز در قابل دسترس قرار دادن عناصر تاثیر دارد. وقتی به خاک کشاورزی آهک افزوده می‌شود اسیدیته کاهش یافته در نتیجه قابل دسترس بودن عناصری چون منگنز، بر، روی و آهن کمتر می‌شود.
از طرفی در خاک‌هایی با قلیایی بالا، فسفر و مولیبدن کمتر در دسترس خواهد بود. بنابراین بهتر است میزان مصرف هریک از عناصر پرمصرف در هر منطقه، با توجه به نتایج حاصل از آزمایش تجزیه برگ و خاک و نیز عوامل محیطی انجام شود.

کود نیتروژن(ازته)

کودهای نیتروژن دار شامل اوره (۴۶ درصد ازت)، نیترات آمونیوم(۳۴ درصد ازت) و سولفات آمونیوم(۲۰ درصد ازت) است. میزان نیاز نیتروژن مرکبات به نوع خاک، میزان حاصلخیزی خاک و نوع رقم بستگی دارد.
پیشنهاد شده که با هدف داشتن میوه با اندازه کوچک می‌توان از نیتروژن به فرم نیترات آمونیوم استفاده کرد. کود نیتروژن روی ضخامت پوست مرکبات تاثیر دارد. کیفیت میوه‌های مرکبات معمولا با برآورد میزان ترکیبات ازتی انجام می‌شود که حدودا بین ۲-۳ درصد وزن خشک برگ است. مقادیر بیشتر در گریپ فروت و پرتقال باعث تاخیر در زمان برداشت، رنگ گیری میوه و کاهش توسعه رنگ میوه بعد از برداشت می‌شود.
مصرف بیش از حد نیتروژن گاهی باعث اختلال در گل‌دهی و میوه‌دهی درختان مرکبات می‌شود. این حالت به دلیل وجود برخی ترکیبات در ترکیب کودی است.کود ازت به فرم اوره معمولا حاوی مقدار کمی بیورت است که باعث ایجاد عارضه زردی انتهایی می‌شودو علایمی شبیه سمیت بر دارد.

فسفات

کود فسفره

کود فسفره به صورت سوپر فسفات رایج است که در یک نوبت در پاییز یا اواخر زمستان میتوان مصرف کرد. کاربرد کود فسفره باعث افزایش رنگ شاخساره، میوه نشینی، کاهش اندازه میوه و در عوض افزایش کیفیت میوه می‌شود.
در اغلب مطالعات انجام شده ثابت شده که کوددهی فسفره روی کیفیت میوه بسته به نوع میوه مرکبات و مقدار مصرف کود اثر دارد. کودهای فسفره ضخامت پوست میوه را کاهش و درصد آب میوه را در پرتقال افزایش داد.

پتاس

پتاس

پتاس به صورت سولفات و کلرو پتاسیم در بازار وجود دارد و همراه با فسفر در پاییز و یا بخشی از آن در مرداد یا شهریور همراه با کود ازته قابل مصرف خواهد بود.
کمبود پتاس گیاه را میتوان با کاربرد کودهایی چون کلرید پتاسیم، سولفات پتاسیم و نیترات پتاسیم، اکسید پتاسیم و غیره تامین نمود. میزان پتاس مورد نیاز ارقام مختلف مرکبات به یک اندازه نیست و بهتر است قبل از هرگونه توصیه کودی، میزان کود توصیه شده بر اساس آزمایش خاک باشد. پتاسیم روی عمر انبارمانی میوه‌ها نیز تاثیر مثبت داشته و تولید بافت‌های نگهدارنده قویتری می‌کند.

سایر محصولات پارس مرکبات: کود مخصوص چالکود

کلسیم

با اینکه اغلب کمبود کلسیم در میوه‌هایی باعث بروز برخی آسیب‌های فیزیولوژی هم چون عارضه لکه تلخ در سیب می‌شود اما کمبود کلسیم در مرکبات به ندرت اتفاق می‌افتد. در خاک‌های اسیدی افزودن سنگ آهک همراه با NPK باعث افزایش عملکرد و کیفیت نارنگی می‌شود.
در پرتقال والنسیا کمبود کلسیم باعث کوچکی اندازه میوه و افزایش ضخامت پوست شده و افزایش کلسیم، افزایش در وزن تر و گوشتی میوه را به همراه دارد.

منیزیم

محتوای منیزیم برگ با دو بار محلول پاشی توسط نیترات منیزیم افزایش می‌یابد و کاربرد اکسید منیزیم به میزان یک کیلوگرم به ازای هر درخت محتوای منیزیم برگ را تا بلند مدت حفظ می‌کند. مقادیر بالایی از سولفات منیزیم وزن خشک میوه را افزایش و بخش گوشتی میوه را کاهش می‌دهد.کمبود منیزیم با محلول پاشی نیترات منیزیم به میزان ۱۵ در هزار قابل رفع است.

روی

کاربرد روی به هر دو صورت مصرف خاکی و محلول‌پاشی روی برگ‌ها انجام می‌شود. کود روی جهت رشد، گل‌دهی و میوه‌دهی مرکبات نیاز است. محلول‌پاشی برگی درختان دچار کمبود روی، میزان آسکوربیک اسید در واحد حجم، آب هر میوه را افزایش ولی درصد آبمیوه در واحد وزن هر میوه را کاهش می‌دهد.
برای برطرف کردن کمبود روی از سولفات روی استفاده می‌شود.

منگنز

کمبود منگنز با محلول‌پاشی برگی در طول تابستان وقتی رشد جدید رخ می‌دهد کنترل می‌شود. چنانچه همراه با منگنز از ازت نیز استفاده شود میزان جذب منگنز افزایش می‌یابد.

بُر

با اینکه نسبت خاک‌های با کمبود بُر نسبت به خاک‌های غنی از بُر کم‌تر است، اما سمیت بُر و کاهش رشد و عملکرد در مناطق مختلف جهان معنی دار است. مهمترین منبع آلودگی و سمیت بُر آب آبیاری است اما منابعی چون خاکستر ناشی از آتش سوزی و مواد شیمیایی صنعتی تیز نقش مهمی دارند.
وجود زهکشی در خاک‌های شور، تجمع بُر در محلول خاک را افزایش می‌دهد. معمولا از محلول ۰.۱ درصد براکس یا اسید بوریک جهت تامین بُر مورد نیاز مرکبات استفاده می‌شود. استفاده از بُر میزان اسیدیته میوه را کاهش داده و همچنین محتوای قندی میوه را افزایش و آسکوربیک اسید را کاهش می‌دهد.

سایر کودها

در کنار بقیه عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان عنصر آهن نیز ضروری به نظر می‌رسد. با توجه به آهکی بودن و در نتیجه Ph بالای خاک‌های بعضی از استان‌های کشور، کمبود آهن و علائم آن در مرکبات به وفور دیده می‌شود. برای رفع کمبود آهن، استفاده از روش‌های مناسب در شرایط خاک‌های آهکی، من جمله روش چالکود است.
کودهای آلی به لحاظ برخورداری از مقدار کم عناصر غذایی، باید به مقدار زیاد مصرف شود.کودهای آلی یا شیمیایی را با فاصله مناسب از درخت در زیر خاک کرده تا به مقدار بیشتری مورد استفاده گیاه واقع شود.
همچنین استفاده از کودهای حیوانی نیز می‌تواند جایگزین کودهای شیمیایی شده و یا مخلوطی از آلی و شیمیایی را مصرف نمود. حسن کودهای آلی در بهبود خاک‌های شنی و افزایش مواد آلی آنهاست.
به منظور برطرف کردن کمبود آهن در گیاهان از ترکیبات حاوی عنصر آهن همچون محصولاتی مثل آهن آیرون‌تک، آهن مستر، دفندر آهن و آهن گلدن فر که محصولی از شرکت فیوچرکو اسپانیا بوده و یا آهن وندورا و فروسنس  میتوان استفاده نمود.

کود مرکبات

مهم ترین عوامل در رشد و کیفیت مرکبات

به صورت کلی چند عامل می‌تواند در کیفیت مرکبات تاثیرگذار باشد، از جمله: خاک حاصل خیز و مناسب، شرایط جغرافیایی منطقه و کوددهی. 

خاک حاصلخیز و مناسب

وجود خاک مناسب در صنعت کشاورزی بسیار مهم است، برای مثال مرکبات تحمل شوری را ندارد، بنابراین خاک مناسب برای رشد درختان مهیا گردد.

شرایط جغرافیایی منطقه

عامل مهم دیگر منطقه جغرافیایی است. به طور کلی مرکبات در نواحی مرطوب و گرمسیر رشد می‌کنند. با این وجود شرایط جوی و بارش‌های سالانه می‌تواند به رشد گیاه تأثیر بسیاری بگذارد.

کود دهی

عامل مهم و تاثیرگذار بعدی که در این مقاله درباره آن صبحت می‌کنیم کوددهی درختان مرکبات است. کود مناسب، مواد غذایی مورد نیاز را به  درختان مرکبات می‌رساند و در تولید محصول با کیفیت اهمیت دارد. کوددهی از مرحله جوانه زنی تا رسیدن میوه‌ها بسیار موثر است.

پس با توجه به این موارد برای رسیدن به درختانی پربار و محصولی با کیفیت، نیاز به شرایط جغرافیایی مناسب، خاک و زمین با کیفیت و حاصلخیز و کودهای مناسب است.

سایر خدمات پارس مرکبات: مشاوره کود

نقش عناصر مختلف در مرکبات و علائم کمبود آن‌ها

هنگام تهیه کود برای درختان مرکبات باید در نظر داشت که درختان چه عناصری را نیاز دارند تا از کود مناسب استفاده کرد. درختان مرکبات به طور کلی به عناصری مانند گوگرد، پتاسیم، آهن، ازت، منگنز، فسفر و روی به مقادیر مختلف نیاز دارند تا بهترین محصول را بدهند. اگر هر یک از این عناصر به مقدار کم در اختیار گیاه باشد علائمی از خود نشان می‌دهد که با دانستن این علائم می‌توان از کمبود آن مطلع شده و نسبت به کود دهی مناسب اقدام کرد.

میزان کود مرکبات

میزان کود مورد نیاز برای درختان مرکبات

با توجه به پیچیدگی‌های کشاورزی، امروزه عمدتا سعی می‌شود برای همه درختان تجویز کودی با توجه به شرایط منطقه و آب و خاک، زیر نظر کارشناس انجام شود. 

در بسیاری از موارد بروز علائم کمبود، دلیل بر کم بودن آن عنصر در خاک نیست، بلکه ممکن است  گیاه نتواند عناصر غذایی مورد نیاز خود را از خاک جذب کند. برای مثال مصرف زیادی کودهای فسفاته، جذب عناصر روی و آهن را با مشکل مواجه میسازد. 

سایر محصولات پارس مرکبات: کود ریشه زا درخت

بهترین زمان برای کود‌دهی مرکبات » نحوه‌ی انجام آن

از آنجایی که درختان در زمان جوانه‌زنی و گلدهی به مواد غذایی بیشتری نیاز دارند، بنابراین باید در نظر داشت، زمانی که گیاه فعالیت خود را شروع می‌کند مواد غذایی مورد نیاز را در اختیار درختان قرار داد تا از طریق ریشه به راحتی جذب شده و به مصرف درخت برساند.

در نتیجه بهترین کار این است که در بهمن ماه و قبل از شکوفه دهی، کودهای مورد نیاز درخت اعم از ماکرو و میکرو را با کود حیوانی مخلوط کرده و در انتهای سایه انداز در زیر قطره چکان‌های اطراف درخت چالکود کرده (درست در محلی که ریشه‌های موئین فعالیت می‌کنند، حدود 10 تا 30 سانتی‌متری سطح خاک) تا کود به راحتی در آب حل شده و در اختیار ریشه قرار بگیرد. همچنین اگر عناصر میکرو در اواخر زمستان به خاک داده نشود و گیاه به آن‌ها نیاز داشته باشد، توصیه می‌شود که این عناصر به روش محلول‌پاشی در اختیار گیاه قرار گیرد.

اما همانطور که گفتیم، اگر در زمینه تغذیه مرکبات تجربه ای ندارید بهتر است با یک مشاور در این زمینه صحبت کنید و از نظرات تخصصی بهره‌مند شوید تا بهترین نتیجه و بهترین محصول را به دست آورید.

کود مرکبات در زمستان

کود مرکبات در زمستان

زمستان فصل استراحت گیاهان است، اما باید در این دوره به تغذیه اهمیت داد تا درختان در دوره باردهی، دچار کمبود نشوند. مهم است در زمستان کود مرکبات به صورت اصولی مصرف شود تا هیچ‌ گونه کمبودی باقی نماند. با کود دهی مناسب مرکبات در زمستان، تعادل بین نیازهای غذایی گیاه و خاک برقرار می‌شود زیرا در فصل زمستان، گیاه فعالیت زیادی ندارد و کود دهی به آن کمک می‌کند تا مواد مورد نیاز خود را تامین کند.

باید در نظر داشت که از هر کودی نمی‌توان استفاده کرد چرا که سرعت اثرگذاری کودها با یک‌ دیگر متفاوت است، بنابراین بر اساس آزمایش آب و خاک، باید یک کود مناسب انتخاب شود.

کود مرکبات جنوب

کود مرکبات جنوب

استان‌های جنوبی کشور از نظر مرکبات(به خصوص استان‌های فارس، کرمان و هرمزگان) جز مناطق مرکبات خیز کشور هستند و سالانه محصولات زیادی در این مناطق تولید می‌شود. عوامل مختلفی مانند کیفیت خاک، آب و هوا و … در کیفیت و میزان مرکبات جنوب تاثیر گذار بوده و استفاده از کود مناسب بخش مهمی برای رسیدن به محصول با کیفیت می‌باشد. کود مناسب زمین‌های جنوب کشور با توجه به منطقه جغرافیایی شرایط خاص خود را دارد. با توجه به این که مرکز اصلی پارس مرکبات، در جنوب کشور واقع شده است، به خوبی به این شرایط آگاهی دارد.

کود کامل مرکبات

کودهای کامل یا NPK از پر مصرف ترین کودهای دنیا هستند که برای اکثر گیاهان از جمله مرکبات کاربرد فراوانی دارند. قیمت این کودها با توجه به نوع و کیفیت آنها متفاوت است که برای اطلاع از قیمت کود کامل مرکبات میتوانید محصولات سایت را مشاهده کرده یا با پارس مرکبات تماس بگیرید.

کود آهن مرکبات

کود آهن یکی از نیازهای اصلی مرکبات است که وجود آن در مرکبات باعث سرسبزی گیاه و میوه‌های بزرگ و با کیفیت می‌شود. عدم وجود کود آهن در گیاه توقف رشد گیاه را به دنبال دارد و همچنین باعث زردی رنگ برگ‌ها و  کوچک‌تر شدن محصولات می‌شود.

سایر محصولات پارس مرکبات: کود مناسب برای نهال یک ساله

قیمت کود مرکبات

قیمت کود مرکبات

با توجه به اهمیت مرکبات، صرف هزینه برای به ثمر رسیدن میزان بالایی از محصول با کیفیت منطقی است. با این وجود اطلاع از قیمت کود مرکبات و دلایل تفاوت این قیمت‌ها ضروری است:

  • انواع مختلف کود مورد استفاده مثل پودری یا مایع بودن آن
  • داخلی یا خارجی بودن کود
  • نوع عنصر مورد نیاز درخت مرکبات برای کود
  • شرکت سازنده کود (برند کود)
  • و…

اگر قصد خرید کود برای مرکبات را دارید در فروشگاه اینترنتی پارس مرکبات که به طور تخصصی در زمینه مرکبات فعالیت می‌کند، می‌توانید انواع مختلف محصولات را مشاهده و آنها را با یک دیگر مقایسه کنید، فیلم محصولات را ببینید و از قیمت به روز آنها نیز مطلع شوید.

سوالات متداول

سوالات متداول FAQ

امروزه در بازار کودها با برندهای مختلف داخلی و خارجی، که هر کدام مزایایی نسبت به دیگری دارند، وجود دارد. اما شاید بتوان از شرکت فیوچراکو اسپانیا به عنوان معروف ترین این برند ها نام برد.

در زمان شکوفه دهی درختان باید مواد غذایی مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشند بنابراین می‌توان گفت بهترین زمان کود دهی بهمن ماه و قبل از شکوفه دهی درختان است.

با توجه به کمبود هر یک از عناصر آهن، پتاسیم، ازت، فسفر، منگنز، گوگرد، بر و روی باید کود بتواند این کمبود را برای مرکبات جبران کند.

4.5/5 - (11 امتیاز)
دسته بندی مرکبات
اشتراک گذاری
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت

جشنواره عید فطر

تا ۱۳٪ تخفیف برای محصولات منتخب

تا ۱۳٪  تخفیف برای محصولات منتخب

درخواست مشاوره

 شماره تلفن همراهتان را وارد کنید، در کمتر از ۱۰ دقیقه با شما تماس خواهیم گرفت