۵٪ تخفیف در اولین خرید به پاس همراهی شما: کد تخفیف pars01

۵٪ تخفیف در اولین خرید: کد تخفیف pars01

آفات مهم درخت انار (کرم گلوگاه انار،شته سبز و کنه انار)

کرم گلوگاه انار

بروز رسانی شده در ۱۳ دی, ۱۴۰۰

کرم گلوگاه انار (Spectrobates ceratoniae)

این کرم انار در ایران برروی انار دیده می‌شود ولی در کشورهای دیگر میزبان‌های متعدد مانند خرنوب، پرتقال، تمر هندی، ازگیل ژاپنی، بادام زمینی، انجیر، گردو، فندق، خرما، شاه بلوط، سیب، به، هلو، زردآلو و غیره دارد.

شناسایی کرم گلوگاه انار

حشره کامل پروانه کوچکی است که عرض آن با بالهای باز ۱۵-۲۸ میلیمتر، بال‌های جلویی خاکستری تا خاکستری تیره با دو نوار عرضی است. رگبالها تا اندازه‌ای تیره تر از متن بال، بال‌های عقبی نیمه شفاف، خاکستری مایل به سفید است.

تخم بیضوی و کمی کشیده و به رنگ سفید مایل به زرد است. لاروها به رنگ خاکستری روشن مایل به سفید یا مایل به قرمز کم رنگ بوده  و رنگ شفیره به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز که طول ۹ تا ۱۱ میلیمتر است.

این آفت زمستان را به صورت لارو در داخل بقایای میوه روی درخت و یا زیر درخت و گاهی زیر پوست درختان به سر می‌برد. از اواسط بهار تبدیل به شفیره شده و بعد از یک تا دو هفته بسته به حرارت پروانه‌های نسل اول از اواخر خردادماه ظاهر می‌شوند.

ماده‌ها به طور پراکنده و تک تک در درون تاج انار و بر روی بساک یا میله پرچم‌ها تخمریزی می‌کنند. تخم‌ها بعد از ۴ تا ۶ روز بسته به حرارت شبانه روز تفریخ و لاروهای جوان به داخل میوه منتقل می‌شوند. لارو در درون انار از طریق تغذیه از دانه‌های انار و قسمت‌های پوستی انجام می‌گیرد. لاروها در همونجا پوست اندازی و سنین مختلف را سپری می‌کنند. لاروهای کامل در سن آخر برای شفیره شدن به محل تاج انار یا گلوگاه منتقل ودر داخل بقایای پوست و فضولات خود تبدیل به شفیره می‌شوند.

مبارزه با کرم گلوگاه انار

به علت اینکه این کرم تخم‌های خود را داخل تاج میوه میگذارد، مبارزه شیمیایی با آن تقریبا غیر ممکن است، از طرفی دیگر سمپاشی در باغات انار باعث از بین رفتن حشرات مفید و در نتیجه طغیان سایر آفات به خصوص کنه‌ها می‌شود. به همین دلیل برای مبارزه با این آفت از روش به زراعی، بیولوژیکی، فیزیکی و مکانیکی استفاده می‌شود.

روش به‌زراعی:

 • رعایت فواصل کاشت انار، شخم درختان در پاییز، تعیین فواصل آبیاری با توجه به بافت خاک، سن درخت و شرایط آب و هوایی، تغذیه، استفاده از ارقام مقاوم، کنترل علف‌های هرز، هرس علمی درختان.

کرم گلوگاه انار

مبارزه فیزیکی و مکانیکی:

 • جمع آوری و سوزاندن انارهای باقی مانده روی درخت یا ریخته شده پای درخت که آلوده به لارو کرم گلوگاه انار است.
 • جمع‌آوری منظم میوه‌های آلوده روی درخت به صورت همگانی در انبارها و قفسهایی که توری ریز پوشیده شده است نگهداری شود.
 • پر کردن تاج میوه انار بوسیله گل و حذف پرچم‌های انار.
 • استفاده از تله فرمونی

مبارزه بیولوژیکی:

 • در برخی از نقاط کشور گونه هایی از زنبور پارازیتوئید تریکوگراما را که پارازیتوئید تخم این آفت است بر روی میزبان های واسطه نظیر بیدآرد و بید غلات پرورش تکثیر می کنند. علیه تخم های این آفت رهاسازی می‌نمایند.
 • زنبورهای تریکوگراما در تخم آفات مهمی مانند کرم ساقه خوار برنج، کرم ساقه خوار ذرت، کرم غوزه پنبه، کرم سیب، کرم گلوگاه انار تخمگذاری کرده، آنها را پارازیته و از بین می‌برد.

 

شته سبز انار (Aphis punicae)

مهمترین خسارت شته انار، ریزش غیر طبیعی گل‌های اول انار در ابتدای فصل است.شته سبز انار

مبارزه با شته سبز انار

 • حذف پاجوش‌های آلوده به شته (ابتدای فصل و در پاییز)

قطع پاجوش قبل از تخمگذاری شته‌های جنسی باعث هدایت آنها به سرشاخه‌ها و تاج درختان انار شده و موجب افزایش خسارت آفت می‌گردد.

 • استفاده از سم مالاتیون نیز برای از بین رفتن انواع شته ها کمک می‌کند.

 

کنه انار (Tenuipalpus punicae)

کنه انار باعث ضخیم شدن، زنگ زدگی برگ، ریزش برگ، خشکیدگی سرشاخه می‌شود. تغذیه آفت از پوست میوه موجب کوچک ماندن میوه، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای سوخته، خشک شدن پوست و ترکیدگی میوه می‌شود.کنه انار

مبارزه با کنه انار

 • کاربرد سموم کنه کش به صورت محلول پاشی
 • مبارزه زمستانه با این آفت با کاربرد روغن نیز میسر است.

 

 

سوالات متداول درباره آفات درخت انار

 

۱) کرم گلوگاه چیست؟ مبارزه فیزیکی و مکانیکی چگونه انجام میگیرد؟

این کرم انار در ایران برروی انار دیده می‌شود ولی در کشورهای دیگر میزبان‌های متعدد مانند خرنوب، پرتقال، تمر هندی، ازگیل ژاپنی، بادام زمینی، انجیر، گردو، فندق، خرما، شاه بلوط، سیب، به، هلو، زردآلو و غیره دارد. حشره کامل پروانه کوچکی است که عرض آن با بالهای باز ۱۵-۲۸ میلیمتر، بال‌های جلویی خاکستری تا خاکستری تیره با دو نوار عرضی است. رگبالها تا اندازه‌ای تیره تر از متن بال، بال‌های عقبی نیمه شفاف، خاکستری مایل به سفید است.

مبارزه فیزیکی و مکانیکی: -جمع آوری و سوزاندن انارهای باقی مانده روی درخت یا ریخته شده پای درخت که آلوده به لارو کرم گلوگاه انار است. -جمع‌آوری منظم میوه‌های آلوده روی درخت به صورت همگانی در انبارها و قفسهایی که توری ریز پوشیده شده است نگهداری شود. -پر کردن تاج میوه انار بوسیله گل و حذف پرچم‌های انار. -استفاده از تله فرمونی

۲) چگونه میتوان شته سبز انار را کنترل کرد؟

-حذف پاجوش‌های آلوده به شته (ابتدای فصل و در پاییز) قطع پاجوش قبل از تخمگذاری شته‌های جنسی باعث هدایت آنها به سرشاخه‌ها و تاج درختان انار شده و موجب افزایش خسارت آفت می‌گردد. -استفاده از سم مالاتیون نیز برای از بین رفتن انواع شته ها کمک می‌کند.

۳) خسارت کنه انار چگونه است؟

این کنه باعث ضخیم شدن، زنگ زدگی برگ، ریزش برگ، خشکیدگی سرشاخه می‌شود. تغذیه آفت از پوست میوه موجب کوچک ماندن میوه، ایجاد لکه‌های قهوه‌ای سوخته، خشک شدن پوست و ترکیدگی میوه می‌شود.

4.6/5 - (5 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیماری لکه سیاه سیب

بیماری لکه سیاه سیب

بروز رسانی شده در ۲۳ فروردین, ۱۴۰۱بیماری لکه سیاه سیب از نظر اقتصادی مهمترین بیماری باغ‌های سیب است و در سرتاسر مناطق سیب خیز جهان

مطالعه »
خانه
0
سبد خرید
فروشگاه
جستجو

درخواست مشاوره

 شماره تلفن همراهتان را وارد کنید، در کمتر از ۱۰ دقیقه با شما تماس خواهیم گرفت

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .