چرا تغذیه درختان مرکبات در اواخر تابستان و اوایل پاییز بسیار اهمیت دارد؟

اهمیت تغذیه مرکبات در اواخر تابستان و اوایل پاییز به علت گل انگیزی که در آبان ماه در درختان اتفاق می‌افتد می‌باشد، البته ممکن است زمان گل انگیزی در مناطق مختلف با توجه به آب و هوا و نیاز درختان متفاوت باشد. در جنوب استان فارس گل انگیزی در آبان ماه رخ می‌دهد و به همین منظور تغذیه اواخر تابستان و اول پاییز اهمیت دارد.

در ادامه عناصر و محصولاتی معرفی شده‌اند که یک تغذیه کامل برای مرکبات می‌باشد و در اواخر تابستان و اوایل پاییز(در شهریور و مهرماه) با توجه به شرایط منطقه و نیاز درختان و زیر نظر کارشناسان و آزمایش برگ و آب و خاک قابل استفاده بوده و شرایط را برای یک گل انگیزی ثمر بخش مهیا می‌کند.

توجه کنید که اولویت مصرف محصولات بر حسب نیاز درختان  هر کدام به دلیلی می‌باشد که در ادامه برای هر محصول توضیح داده خواهد شد. به طور کلی برای یک تغذیه کامل پاییزی تمامی موارد باید برج ۶ و ۷ به درختان داده شود. برای مثال دفندر مس را می‌توان در مهرماه استفاده کرد و یا کودهای سه بیست، آهن، روی، منگنز و کود ماهی از شهریور ماه تا مهرماه فرصت استفاده دارند. همچنین اسید هیومیک را می‌توان همراه با آهن مصرف کرد.

سبد تغذیه پیشنهادی برای مرکبات در اواخر تابستان تا اوایل پاییز

۱.مس

عنصر مس برای جلوگیری از ترکیدگی شاخه‌ها و بیرون زدن شیره، جلوگیری از گرسوم و تنش محیطی اوایل پاییز، ضد عفونی سطح گیاه، میوه‌ها و برگ‌ها بسیار کارآمد است.

۲.گوگرد

عنصر گوگرد به عنوان ماده غذایی، آزاد کننده عناصر، ضد عفونی کننده، اصلاح خاک، کاهش Ph و برای کنترل برخی از انواع حشرات در این فصل قابل استفاده است.

۳.کود ماهی

کود‌ ماهی شامل مجموعه‌ای از عناصر غذایی ارگانیک است که برای بهبود شرایط تغذیه ای، رشد گیاه و افزایش گل انگیزی بسیار موثر است.

۴.اصلاح کننده

این کود خاصیت اصلاح کنندگی خاک، ضد شوری، افزایش رشد گیاه و آزاد کننده سایر عناصر غذایی را دارد.

۵.کودهای ازت بالا

این نوع کودها برای تقویت گیاه و رشد پاییزه بسیار حائز اهمیت است.

۶.جلبک دریایی

استفاده از این کود بصورت محلول پاشی درختان برای افزایش رشد سرشاخه‌ها در این فصل توصیه می‌شود. 

۷.کلسیم

این عنصر برای جلوگیری از ترکیدگی و ریزش میوه‌ها و افزایش خاصیت انبارداری میوه‌ها بسیار موثر است.

۸.کود کامل متعادل (NPK 20-20-20)

کودهای کامل جهت افزایش رشد جوانه‌های گیاه است و برای تغذیه بعد از برداشت جهت جبران نیروی از دست رفته گیاه بسیار مناسب است.

 

۹.آهن

استفاده از کود آهن برای افزایش سبزینگی و رشد شاخه‌ها و مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی در این فصل بسیار کارآمد است.

۱۰. روی

استفاده از کود روی باعث مقاومت گیاه در برابر سرما، تنش‌های محیطی و افزایش گل انگیزی برای سال آینده و رشد پهنک برگ‌ها می‌شود.

۱۱. منگنز

عنصر منگنز باعت سبزینگی و تولید کلروفیل بیشتر در برگ‌ها می‌شود.

۱۲. هیومیک اسید

استفاده از هیومیک اسید‌ها باعث اصلاح خاک، افزایش فعالیت میکرو ارگانیسم ها، افزایش جذب عناصر غذایی و افزایش ریشه‌زایی گیاه خواهد شد.

۱۳. منیزیم

استفاده از این کود باعث تولید کلروفیل و سبزینگی در برگ و جلوگیری از زرد شدن برگ‌های قدیمی می‌شود.

۱۴. سولو پتاس‌ها و کودهای پتاس بالا

از کودهای پتاس بالا به منظور درشت شدن و رنگ آوری میوه در صورت نیاز مصرف شود. همچنین این کودها باعث افزایش مقاومت در برابر تنش‌های محیطی می‌شوند.

5/5 - (1 امتیاز)